Zatkana rura – dbamy o instalację kanalizacyjną

Zatkana rura to dość częste zjawisko w codziennym użytkowaniu instalacji sanitarnych. Często niestety użytkownicy nie zdają sobie sprawy jak swoim zachowaniem i złymi nawykami doprowadzają do niedrożności odpływów i zatykania się rur kanalizacyjnych. W dzisiejszym wpisie zwrócimy uwagę właśnie na niewłaściwe zachowania, które doprowadzają do usterek. Dzięki temu każdy będzie miał świadomość i wiedzę jak zachować drożność rur odpływowych zarówno w zlewach kuchennych, umywalkach, wannach, brodzikach czy też muszlach klozetowych. Stosowanie się do poniższych zasad uchroni Was przed przykrymi konsekwencjami zatkanej kanalizacji. Szczególnie takimi, których naprawa niejednokrotnie mocno nadwyręża budżet domowy. 

zatkana rura czyszczenie kanalizacji

Zachowania użytkowników

Przede wszystkim należy pamiętać, że instalacje kanalizacyjne takie jak – zlew, umywalka czy ubikacja nie służą jako kosz na śmieci! Wydaje się to być oczywiste, że przedmioty syntetyczne nie powinny trafiać do odpływu. Uwierzcie, że niestety często zdarzają się takie sytuacje… Do rur odpływowych trafiają najczęściej nadmierne ilości papieru toaletowego, środki higieniczne, niedopałki papierosów, czy włosy których również nie powinniśmy wrzucać to muszli. Te wszystkie przedmioty nie są rozpuszczalne w wodzie i przez to łatwo o zatkaną rurę.  Warto też wspomnieć o utylizacji resztek kosmetyków, które również mogą zlepić zalegające resztki w rurach. Dodatkowo niejednokrotnie do toalety czy kuchennego zlewu trafiają tłuszcze po gotowaniu czy smażeniu, jeśli nie zostaną odpowiednio dobrze spłukane to pozostawiają osad który będzie się nawarstwiał i zwężał światło rur odpływowych.

Pamiętajmy! Instalacje kanalizacyjne to nie śmietnik! Syntetyki i rzeczy nierozpuszczalne w wodzie powinny być wyrzucane do odpowiednich pojemników na odpady.

Dobre nawyki

Aby trochę ułatwić sobie życie można zaopatrzyć się w proste narzędzia. Każdy odpływ warto uzupełnić o sitko, które będzie zbierało większe odpady, jakie nie powinny trafić do kanalizacji. Szczególnie w kuchni, gdzie najczęściej resztki jedzenia zatykają rury odpływowe, oraz w łazience. Tam idealnie sprawdzą się w wannie czy brodziku zabezpieczając przed wpadaniem do rur włosów czy resztek mydła i innych kosmetyków. Swoją uwagę warto też zwrócić na zawieszki do WC z plastikowym koszyczkiem. Tutaj wystarczy chwila nieuwagi i koszyczek szybko ląduje w rurze a stąd już blisko do niedrożności kanalizacji. 

Korzystanie ze środków czystości

Dbanie o czystość naszych instalacji kanalizacyjnych to kolejny ważny element w drożności rur. Pamiętajcie aby przynajmniej raz w tygodniu stosować środki, które rozpuszczają osad. Można z powodzeniem używać domowych metod na czyszczenie kanalizacji o których pisaliśmy już wcześniej.  Można również skorzystać z chemicznych środków na bazie wodorotlenku sodu lub kationowych środków powierzchniowo czynnych. Od czasu do czasu warto też rozkręcić syfony i zwyczajnie umyć. Przy tej czynności polecam również przeczyścić rury tzw. żmijką. O sposobach udrażniania rur znajdziesz artykuł na naszym blogu.  Pamiętajcie, aby przy wyborze sklepowych środków kierować się opisem i przeznaczeniem takich środków do odpowiednich rur. A przy stosowaniu zachować ostrożność i działać zgodnie z instrukcją.

Zatkana rura

Wizyta hydraulika

Nierzadko zwlekamy do ostatniej chwili z wezwaniem pogotowia kanalizacyjnego. Jeśli zatkana rura jest nawracającym problemem mimo stosowania środków czystości oraz domowych sposobów na czyszczenie i udrażnianie kanalizacji powinniśmy niezwłocznie wezwać fachową pomoc. Ponadto raz na kilka lat warto zrobić monitoring kanalizacji i dokonać oceny stanu rur. Może okazać się, że z upływem lat i czasu będzie potrzebny gruntowny remont. Dobrze więc raz na 10-15 lat dokonać wymiany instalacji kanalizacyjnej, zapewni nam to komfort i bezawaryjne korzystanie z niej.

Jeśli poszukujesz fachowej porady związanej udrażnianiem rur i czyszczeniem kanalizacji zapraszamy do kontaktu!

+48 606 393 039

kontakt@przetykanierur.pl

Działamy na terenie województwa małopolskiego 7 dni w tygodniu, 24h/dobę!

pogotowie kanalizacyjne przetykanie rur udrażnianie kanalizacji