Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków – czy się opłaca?

Przydomowa biologiczna oczyszczalnia wydaje się być jednym z najbardziej ekonomicznych rozwiązań kanalizacyjnych. Na etapie montażu takiego rozwiązania na naszej posesji trzeba przygotować się na dużo większy wkład finansowy. Mamy na myśli koszt w porównaniu z podpięciem się do kanalizacji czy szamba. Niestety na tym etapie ilość czynników regulujących cenę nie pozostawia nam wyboru i musimy podać zakres cenowy między 6500zł a nawet 22000zł. Warto nadmienić, że już po kilku latach możemy cieszyć się zwrotem zainwestowanego kapitału. Głównie pod postacią oszczędności w rachunkach i czerpać na zawsze korzyści z niskich kosztów odprowadzania ścieków. Dodatkowo warto pamiętać, że jest to bezpieczny i neutralny dla środowiska sposób radzenia sobie z zanieczyszczoną wodą. Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść przydomowej oczyszczalni jest możliwość skorzystania z dotacji. W takim przypadku nasz wkład maleje i jednocześnie zwiększa się rentowność takiej inwestycji.

Ile można zaoszczędzić orientacyjnie:

W kwestii kosztów eksploatacji, weźmy pod uwagę pięcioletni okres.

Kanalizacja publiczna4500 zł
Szambo 8500l12000 zł
Przydomowa oczyszczalnia1600zł

Oczywiście ceny są przybliżone, ze względu na dużą rozbieżność pomiędzy poszczególnymi regionami jak również indywidualnie ustalane ceny przez firmy świadczące usługi asenizacyjne. Poczyniona kalkulacja przewidziana jest dla czteroosobowej rodziny. Jak widać w tabeli, przydomowa biologiczna oczyszczalnia jest znacznie tańsza w eksploatacji niż szambo i korzystanie z kanalizacji. Biorąc pod uwagę takie ceny i założenia, bezpiecznym będzie twierdzenie, że w okresie 5 lat instalacja oczyszczalni może zwrócić się w 100%. Oczywiście wszystko jest zależne od wielu czynników i może to być okres nawet tak krótki jak 3 lata.

Podsumowując, wybór takiej właśnie formy radzenia sobie z odpadami płynnymi jest najbardziej optymalny pod względem kosztów eksploatacji. Minusem jest większa inwestycja na etapie instalacji. Jednak to pozostaje bardzo subiektywną kwestią. Szczęśliwie, można wciąż korzystać z dofinansowań i zmniejszyć początkowe obciążenie budżetu. Wybór należy do Państwa. W razie pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji pod numerem +48 606393039.

Ciekawostki na temat przydomowych oczyszczalnie ścieków

Nieco więcej o przydomowych oczyszczalniach, można poczytać na muratordom.pl