Czyszczenie przydomowej oczyszczalni

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest bardzo dobrym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku kiedy gospodarstwo domowe lub przedsiębiorstwo nie ma możliwości przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Przede wszystkim w świetle prawa są zobowiązani do posiadania zbiornika na nieczystości płynne. Pomimo sporej inwestycji, rzędu kilkunastu tysięcy złotych, jest to opłacalne rozwiązanie, gdyż koszty eksploatacyjne są bardzo niskie w porównaniu np. ze zbiornikami bezodpływowymi. W przypadku szamba bezodpływowego nieczystości należy opróżniać średnio raz w miesiącu. W przeciwieństwie do tzw. szamba ekologicznego, przy odpowiedniej eksploatacji wystarczy wykonać czyszczenie przydomowej oczyszczalni ścieków 1 do 2 razy w roku. 

Jak działa przydomowa oczyszczalnia

Działanie takiej oczyszczalni polega na zintensyfikowaniu naturalnych procesów biologicznych, które rozkładają ścieki na proste związki mineralne nieszkodliwe dla środowiska. Takie ścieki można odprowadzać do gruntu, rowu melioracyjnego lub rzeki nie narażając ich na skażenie. Więcej na ten temat pisaliśmy na naszym blogu: Przydomowa oczyszczalnia ścieków – działanie . Spec-Trans (przetykanierur.pl).

Dostępne są różne rodzaje oczyszczalni, przed podjęciem decyzji o założeniu takiego rodzaju kanalizacji warto zapoznać się szczegółowo z tym tematem. 

Czyszczenie przydomowej oczyszczalni

W pierwszej kolejności czyszczony jest osadnik i wywożone są nieczystości płynne. Usługa asenizacyjna powinna być zamawiana co najmniej raz w roku. Do osadnika podłączona jest bezpośrednio rura kanalizacyjna z posesji. Z komory wybierany jest osad, a później następuje mycie i czyszczenie przydomowej oczyszczalni ścieków. Bardzo ważnym elementem jest również wyczyszczenie filtra zapobiegającego przedostawaniu się stałych nieczystości do kolejnej komory oczyszczalni. 

czyszczenie przydomowej oczyszczalni
czyszczenie przepompowni

Co się wydarzy jeśli zaniedbamy przydomową oczyszczalnię

Konsekwencje zaniedbania i nie opróżniania oczyszczalni mają nieprzyjemne i przykre skutki dla użytkownika. Przede wszystkim może dojść do sytuacji, w której nadmiernie nagromadzony osad przedostanie się do czystej komory, w związku z czym zanieczyszczenia przedostaną się do środowiska. Równie nieciekawą sytuacją może być nie wyczyszczony filtr, o którym pisaliśmy wyżej. Zaniedbany filtr może doprowadzić do sytuacji w której ścieki zbyt wolno będą spływać do dalszej części oczyszczalni i nieczystości nie będą miały prawidłowego odpływu. W efekcie grozi to wybiciem szamba z przydomowej oczyszczalni. Warto też wspomnieć, że każda gmina wymaga od użytkowników szamb bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni potwierdzenia utylizacji nieczystości płynnych. Aby uniknąć wyżej wymienionych problemów warto pamiętać o regularnym opróżnianiu i czyszczeniu przydomowej oczyszczalni. 

Dlaczego warto wybrać nasze Pogotowie Kanalizacyjne

Firma Spec-Trans specjalizuje się temacie czyszczenia kanalizacji od ponad 20 lat. W naszym zespole mamy doświadczonych fachowców oraz posiadamy specjalistyczny sprzęt. Dzięki temu zapewniamy kompleksową i profesjonalną obsługę. Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu! Działamy na terenie województwa małopolskiego – szczegóły znajdziecie tutaj i na naszym facebooku!

Nasza siedziba

Bilczyce 115
32-420 Gdów

Godziny otwarcia

24h/7

Zadzwoń

+48 606 393 039