Czyszczenie kanalizacji domowymi sposobami

Najlepszym sposobem aby rury nie potrzebowały przetykania jest oczywiście profilaktyka. Czyszczenie kanalizacji domowymi sposobami wcale nie jest skomplikowaną czynnością. Co zatem można zrobić samemu, poza wezwaniem pogotowia kanalizacyjnego żeby przeprowadzili pełne i dokładne czyszczenie kanalizacji?

Czyszczenie kanalizacji octem i sodą

Otóż pierwszym i najbardziej znanym sposobem jest wsypanie sody oczyszczonej do syfonu a następnie zalanie jej octem. Ta mieszanka jest zdolna nie tylko do wyczyszczenia rur ale również do przetkania ich w razie potrzeby. Proporcje pół szklanki sody i pół szklanki octu. Tym prostym i niedrogim sposobem można regularnie czyścić rury by nie dopuścić do powstania zatoru.

czyszczenie kanalizacji przez zlew

Równie dobrze sprawdzają się, dostępne w powszechnej sprzedaży, chemiczne środki. Tutaj najczęściej spotykamy się z koniecznością nasypania preparatu do odpływu a następnie zalania go wodą. Jeśli jednak zależy nam na ekologii to z pewnością pierwszy sposób jest pod tym względem dużo lepszy.

Profilaktyka

Podsumowując, dbanie i czyszczenie kanalizacji domowymi sposobami nie jest zajęciem trudnym, czasochłonnym ani kosztownym. Ale czy to wszystko co w naszej mocy? To co wpuszczamy do naszych rur może mieć znaczący wpływ na to co będzie się w nich osadzać. Tak więc warto pamiętać o kilku czynnościach, które mogą zwiększać możliwość powstania zatoru.

  1. Wylewanie tłuszczy wszelkiego rodzaju może stosunkowo szybko prowadzić do zatkania się rury. Jeśli mamy taki zwyczaj należy pamiętać, że trzeba spłukać rury dużą ilością ciepłej wody. Należy również częściej czyścić rury domowym sposobem bądź środkami dostępnymi w sklepach.
  2. Wylewanie do zlewu substancji oleistych, które jednocześnie nie są produktami spożywczymi. Tutaj w przeciwieństwie do spożywczych tłuszczy raczej nie powinniśmy nigdy doprowadzać do wylewania tego typu substancji. Farby, oleje silnikowe, smary i inne podobne rzeczy powinny być utylizowane we właściwy dla siebie sposób. Głównie po to by nie doprowadzać właśnie do awarii kanalizacji, jak również po to by nie szkodzić nadmiernie środowisku.
  3. Zużyte środki higieniczne są również bardzo częstym powodem zatoru powstałego w kanalizacji. Pamiętajmy, że do kanalizacji ze wszystkich dostępnych normalnie środków higienicznych może trafić jedynie papier toaletowy. Patyczki do uszu, płatki kosmetyczne, tampony czy podpaski, każda z tych rzeczy nie powinna trafić do naszych rur.
  4. Czasem w przypadku starych systemów, do częstych zapchań dochodzić może z powodu zbyt małej średnicy rur. W takim wypadku nie pozostaje nam nic innego jak wymiana instalacji.

W sumie czyszczenie kanalizacji domowymi sposobami jest proste, łatwe i tanie. Dlatego zachęcamy do dbania o swoje rury – lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli jednak z jakiegoś powodu rury się zatkają, to możecie liczyć na naszą pomoc. Zachęcamy do kontaktu.

Ten post ma jeden komentarz

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.