Czyszczenie kanalizacji odbywa się przy pomocy specjalnych urządzeń oraz właściwie dobranych spiral, głowic i końcówek czyszczących o różnych średnicach. Wszystko uzależnione jest od z jaką rurą mamy do czynienia, jak bardzo jest zanieczyszczona i czy wystąpił zator.
Co do samego procesu to istnieją dwie metody na czyszczenie kanalizacji: mechaniczna i ciśnieniowa. Dla metody mechanicznej najistotniejszym elementem są bardzo szybko obracające się głowice. To dzięki nim możemy wyczyścić rury, rozbić zator i usunąć przeszkody. Pracownik pogotowia wprowadza głowice do rur przez studzienkę rewizyjną bądź przez przyłącze WC. W zależności od możliwości sprzętu posiadanego przez pogotowie kanalizacyjne zasięg tego typu urządzenia może sięgać nawet kilkudziesięciu metrów. Ta metoda znajduje zastosowanie przede wszystkim wewnątrz pomieszczeń na przykład w przypadku zapchanej toalety czy zlewu. Z kolei metoda ciśnieniowa polega na wprowadzeniu przewodu zakończonego innym rodzajem głowic. Ponieważ tym razem z głowic wystrzeliwana jest pod ogromnym ciśnieniem woda, co umożliwia nam skutecznie pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Dzięki temu że do czyszczenia kanalizacji użyliśmy w tym przypadku czystej wody to cały zabieg jest neutralny dla środowiska a duże ciśnienie daje nam możliwość zwalczenia zatorów w bardziej wymagających miejscach takich jak oczyszczalnie i szamba.
Przy pomocy specjalistycznego sprzętu usuwa się z wnętrza rur nieczystości, osady, rdzę, a także pozostałości tłuszczów. Dzięki specjalnym kamerom, mamy możliwość kontrolowania postępu prac i możemy ocenić czy Wasze rury są wystarczająco wyczyszczone.
Jak często ma się odbywać czyszczenie kanalizacji?
Pozostaje pytanie jak często czyszczenie kanalizacji powinno się odbywać. Tutaj niestety nie ma złotego środka. Pierwszym aspektem, który jest zmienny dla każdego klienta jest sama konstrukcja i przebieg instalacji. Jeżeli nie występują wystarczające spadki i woda wraz z nieczystościami nie może swobodnie spływać, wzrasta ryzyko powstawania zatorów. Drugi czynnik jest nieco bardziej oczywisty ponieważ chodzi o nasze używanie instalacji. Konkretnie właściwe używanie, czyli nie wrzucanie nieodpowiednich przedmiotów na przykład do toalety lub zlewu.
Zawsze taniej zapobiegać niż leczyć, dlatego skontaktuj się z nami już dziś. Dzięki naszym kamerom możemy z łatwością zbadać stan Twojej kanalizacji i udzielić porad jak użytkować instalację by służyła długo i bezawaryjnie.